Aşırı Diş Fırçalamak Dişleri Sarartır Mı?
Aşırı Diş Fırçalamak Dişleri Sarartır Mı?

Sararmış dişler hem sağlık hem de görsel açıdan kişilere sıkıntı vermektedir. Düzenli diş fırçalayan kişiler tarafından merak edilen pek çok konu arasında dişleri aşırı fırçalamanın sararma yapıp yapmayacağı yer almaktadır. Çok diş fırçalamak diş sararmasına neden olmaz.

Fakat fırçalama tekniklerinin hatalı olması ile dişlerde zaman içerisinde sararma meydana gelebilmektedir. Dişlerin çok sert ve yanlış tarafa fırçalanması diş etine zarar vermektedir. Diş eti kanamaları zaman içerisinde dişte sararmaya neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmak isteyemeyen kişiler dişlerini günde 2 kere ve yumuşak uçlu fırçalar ile fırçalamalıdır.

 

 Dişlerin Sararmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

 Aşırı diş fırçalamak dişleri sarartır mı? Sorusu diş hakkında en merak edilen konulardan biridir. Diş sararmasına neden olan en temel etken dişlerin fırçalanmamasıdır. Aynı zamanda yanlış teknik ile fırçalanması da dişleri yeteri kadar temizlememekle beraber sararmasına neden olmaktadır. Aşırı diş fırçalamak dişleri sarartır mı? Sorusunun yanıtı olarak diş etini zarar verecek kadar sert fırçalanan dişlerde kanamaya bağlı olarak diş sararmaları meydana gelmektedir. Bu durumu önlemenin en temel noktası ise doğru fırça ile doğru şekilde dişlerin fırçalanmasıdır.

Aşırı Diş Fırçalamak Dişleri Sarartır Mı?

Dişler Neden Sararır?

 Diş fırçalama tekniklerinin yanlış olması dişte sararma yapmaktadır. Bunun yanında düzensiz ve az fırçalama da diş sararmalarının başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Tüketilen yiyecek ve içecekler de bu alanda dişlerin sararmalarına neden olabilmektedir. Gün içerisinde sık sık çay ve kahve tüketimi, şekerli içecekleri pipetsiz içilmesi dişte sararma oluşturmaktadır. Kuruyemiş tüketilmesi ve diş aralarının ip ile temizlenmemesi dişte sararma yapmaktadır. Gün içerisinde limonlu su tüketimi de dişlerin zaman içerisinde aşınmasına ve sararmasına neden olmaktadır.

 

 Diş Sararmaları Nasıl Önlenir?

 Diş bakımına özen gösteren kişiler dişte sararma oluşmaması için pek çok konuya dikkat etmektedir. Diş sararmalarını önleyen en temel etken ise yiyecek içecek tüketimine dikkat etmektedir. Kafein tüketiminin azaltılması diş sararmalarını önlemektedir. Aynı zamanda her gün 2 kere diş fırçalanması da dişlerin beyaz görünümünü korumaktadır. Diş fırçalamanın ardından ip kullanımı da dişlerin sararmaması için önerilen tekniklerden biridir.