Biberon Çürüğü Nedir?
Biberon Çürüğü Nedir?

Bebeklerin ilk defa çıkardığını gören ebeveynler, yaşadıkları o tarifsiz mutluluğu hiçbir zaman unutamaz. Bebeklerin, ağızı bembeyaz süt dişleri ile doldukça yetişkinlerin rutinlerine de her geçen gün biraz daha uyum sağlar. Fakat bu sırada ebeveynler biberon çürüğü nedir? Merak ediyor. Süt dişleri, genellikle konuşmayı öğrenme döneminde bebeklerin ilerde çeşitli konuşma bozukluklarını yaşamaması için oldukça önemlidir. Aynı zamanda, büyüme çağında olan çocuklarda ortaya çıkan kalıcı dişlere referans olan, bu dişlerin düzgün ve sağlıklı çıkmasını sağlar.

 

 Biberon Çürüğü Nedir?

 Bebeğinize uykudan önce ya da uyku sırasında biberonla süt vermek zamanla biberon çürüğüne yol açabilir. Bebeklerin süt dişleri ise, kalıcı dişlere daha fazla organik madde içerir.

 

 Biberon Çürüğü Neden Olur?

  Biberon çürüğü, temizlik ve kontrolleri düzenli bir şekilde yapılmadığı zaman kolay bir şekilde çürüyerek kötü koku, ağrı ve konuşma sorunlarına neden olabilir. Özellikle de uykudan hemen önce ya da uyku sırasında bebeklere biberonla verilen süte pekmez, bal gibi tatlandırıcı besinler eklendiği zaman, uyku sırasında tükürük salgısı azalır. Daha sonra dişler temizlenemediği için bu durum zamanla biberon çürüğüne yol açabilir.

 

 Bebeklere, gece uykusundan önce süt içirilmesi, biberon çürüğüne neden olan bakterilerin yayılmasına uygun bir ortam hazırlar. Bu nedenle de belli bir saatten sonra bebeğe biberonla süt içirilmemeli ve mümkünse bebeğin anne sütü ile uyuması sağlanmalıdır.

Biberon Çürüğü Nedir?

Biberon Çürüğü Nasıl Önlenebilir?

 Biberon çürüğü ne kadar bebekler için olumsuz sonuçlara yol açsa da, biberon çürüğünden çok kolay bir şekilde korunabilirsiniz. Bebeğinizin gereğinden çok ağzında biberonla vakit geçirmesinin önlemeniz gerekir. Aynı zamanda 1 yaşına basmadan önce bebeğinize bardak kullanma alışkanlığını kazandırmanız gerekir.

 

 Bebek geceleri su hariç bütün besinlerden uzak durmalıdır. Aynı zamanda bebeğin ağzı beslenme sonrasında düzenli olarak su ile temizlenmelidir. Aynı zamanda bebeğinizi düzenli bir şekilde pedodonti uzmanına götürerek hem düzenli diş kontrollerini yaptırabilir, hem de bebeğinizin ileride diş hekimi korkusu yaşamasını önleyebilirsiniz. Pedodonti uzmanının da önerisi ile alacağınız diş macunu ve fırçası kullanarak bebeğinizin diş bakımını düzenli bir şekilde yaptırabilir ve bebeğinizi biberon çürüklerinden de koruyabilirsiniz. Kullanacağınız diş fırçasının olabildiğince küçük ve yumuşak kıllı olmasına dikkat etmeniz gerekir.