Çocuklarda Ortodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?
Çocuklarda Ortodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da diş sağlığı oldukça önemlidir. Çocuklarda diş sağlığına özen gösterilmesi ilerleyen yaşlarda da oluşabilecek diş sağlığı sorunlarının önlenmesi açısından son derece önemlidir. Ebeveynler tarafından çocuklarda ortodonti tedavisinin avantajları nelerdir? Sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Çocuklarda diş sağlığı ilerleyen yaşlarda da etkisini gösterecektir. Aynı zamanda ortodonti tedavisinin çocukken yapılmasının sağladığı bir takım avantajların da bulunduğunu söylemek mümkündür.

 

 Ortodonti Tedavisi Nedir?

 Çocuklarda uygulanan ortodonti tedavisi ile erken yaşlarda diş ve çene yapılarının ideal konumuna getirilmesi hedeflenmektedir. Çocuklar için uygulanan ortodonti tedavisi ile ilerleyen yaşlarda görülebilecek olan sorunların da önüne geçilmiş olmaktadır. Ortodonti tedavisi çocuklarda 10 - 12 yaş aralığında başlayabilmektedir. Ortodonti tedavisi halk arasında diş teli taktırmak şeklinde de ifade edilebilmektedir. Çocuk ortodonti tedavisi ile durum kötüleşmeden müdahale edilerek sağlıklı bir şekilde gelişmesine olanak sağlanmaktadır.

Çocuklarda Ortodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Ortodonti Tedavisinin Çocuklara Sağladığı Faydalar Nelerdir?

 Erken dönemde uygulanan tedavi yöntemleri oldukça etkili sonuçlar verebilmektedir. Çocuklara ortodonti tedavisi uygulanması için en uygun dönem kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak çocukların parmaklarını emme, dil itme ve ağızdan nefes alma gibi alışkanlıkları bulunuyorsa ortodonti tedavisinin gerekli olduğu söylenebilir. Erken yaşta yapılan ortodonti tedavisinin daha kolay bir şekilde sonuç verdiğini söylemek de mümkündür. Ortodonti tedavisi çocuğun ihtiyacına göre alt çene ve üst çene tedavisi olmak üzere iki farklı şekilde de uygulanabilmektedir.

 

 Erken Yaşta Uygulanan Ortodonti Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 Çocuklarda ortodonti tedavisi aynı zamanda diş teli uygulaması olarak da bilinmektedir. En fazla sorulan sorulardan birisi de çocuklarda ortodonti tedavisinin avantajları nelerdir? Olmaktadır. Dişe yerleştirilen braketlerin üzerine takılan diş telleri ile dişlerin ve çenenin ideal görünümüne kavuşturulması amaçlanmaktadır. Erken yaşta uygulanan ortodonti tedavisi ile ileriki dönemlerde oluşabilecek olan sorunların da önlenmesi hedeflenmektedir. Ortodonti tedavisinin zamanında uygulanması ilerleyen dönemlerde oluşabilecek olan iskeletsel bozuklukların da önlenmesini sağlamaktadır. Çocuklar da yetişkinlerde olduğu gibi diş teli takabilirler.

 Hastanın dişlerini en iyi konuma getirmek için uygulan ortodonti tedavisinin erken yaşta uygulanması, uygulanacak olan tedavinin süresini de kısaltmaktadır. İlerleyen dönemlerde oluşabilecek problemlerin de önüne geçmesi nedeniyle erken yaşta ortodonti tedavisi uygulanması tavsiye edilmektedir.